שאלות ותשובות (FAQ)

טיול מאורגן לשומרי מסורת הוא טיול המתוכנן בצורה מקצועית על ידי ארגון או חברה מומחית בנושא. המטרה של טיול מאורגן כזה היא לאפשר לשומרי המסורת לחוות, לחקור, להתרשם וליהנות מאתרי תיירות עולמיים, וזאת מבלי לפגוע בערכים החשובים להם. הנדבכים המרכזיים הם דאגה למזון כשר בהשגחה רבנית, הקפדה על שמירת השבת, ותכנים ההולמים את הדת והמסורת היהודית. לעתים קרובות יכלול הטיול המאורגן אתרים יהודיים והמסלול יתוכנן בדגש על התרבות היהודית וההיסטוריה של עם ישראל.

טיול מאורגן לשומרי מסורת יכול להציע מגוון יתרונות וחוויות מיוחדות במיוחד. הנה כמה אפשרויות שעשויות להיות מיוחדות בטיול מאורגן לשומרי מסורת:

 1. הכרות עם אתרים יהודים ושמיעת הסיפור שלהם בהרחבה, הרבה מעבר למקובל בטיול מאורגן רגיל.
 2. הדרכה של מומחים: טיול מאורגן לשומרי מסורת יודרך לרוב על ידי מדריך טיולים מקצועי שהוא בעצמו אדם דתי, המבין את הצרכים של המטיילים ומקפיד בעצמו על המצוות. בנוסף, מדובר במדריך ומורה דרך מקצועי, שבנוסף להכשרתו המקצועית יש לו עניין מיוחד בתכנים יהודיים. טיול עם מדריך כזה מבטיח חוויה מהנה ומעשירה יותר.
 3. לטייל עם אנשים כמוך. אין צורך להיות בלוח זמנים שונה מזה של שאר חברי הקבוצה, לאכול בנפרד או לוותר על פעילויות שאופיין לא תואם את ערכיך. כל המרכיבים בטיול מותאמים לאורחות חייך המסורתיים, וכל החברים בקבוצה מגיעים מרקע דומה וערכים דומים.

בעת בחירת טיול מאורגן לשומרי מסורת, ישנם כמה דברים שחשוב לבדוק ולהקפיד עליהם:

 1. יש לבדוק גם את המובן מאליו: מידת ההקפדה על כשרות האוכל והאפשרויות השונות מבחינת ארוחות; נושא שמירת השבת; וכמובן – איכות קבלת שבת או עריכת החגים בהתאם למועדים שעשויים לחול במהלך הטיול.
 2. איכות הארגון: וודא כי החברה המארגנת היא אמינה, מקצועית ומומחית בתחום. בדוק את הביקורות והמלצות מטיילים קודמים על הארגון והשירות שלו. וודא שיש להם רישיון וביטוח תאונות, על כל צרה שלא תבוא חו"ח.
 3. תוכנית הטיול ושילוב התכנים היהודים: בדוק את תוכנית הטיול המוצעת ווודא שהיא עונה על הציפיות והרצונות שלך. בדוק את המסלול, האטרקציות והפעילויות שמוצעות ווודא שהן כוללות את המרכיבים שאתה מחפש, שהמינון בין אתרי טיול ואטרקציות אונברסליים לאתרים עם זיקה ליהדות מתאים לציפיות שלך, ושאין בתכני הטיול סכנה לפגיעה בערכים החשובים לך.
 4. מדריכים והדרכה: התעניין במדריכים שילוו את הקבוצה בטיול. וודא כי הם מקצועיים, מוכשרים, מקפידים בשמירת מסורת ישראל בעצמם ומאפשרים לך לטייל על פי אמונתך וערכיך. ודא גם כי המדריכים זמינים ותקשורתיים במהלך הטיול.
 5. איכות האירוח: בדוק את איכות המלונות ואתרי הלינה שבהם תתארח. ודא שהאירוח מתאים לציפיות שלך ומתאים לערכיך.
 6. מחיר ותקציב, זה כמובן מובן מאליו, וגם הסכם הגון מבחינת ההחזרים במקרה של ביטול. התעניין גם אם צפויות לך הוצאות שאינן כלולות במחיר הטיול המאורגן.

טיול מאורגן לשומרי מסורת יתאים ברוב המוחלט של המקרים גם לדתיים. טיול שכזה עשוי להתאים גם לאנשים חרדים, בהתאם לאופי הטיול, רמת הכשרות, הרכב המשתתפים וכמובן – מידת חרדיותו של המטייל. מכיוון שהמונחים "דתי" ו"חרדי" אינם מתארים סוג אחד של אנשים, וכמו כן לכל טיול מאורגן לשומרי מסורת מאפיינים ייחודיים משלו – ההמלצה היא לבדוק כל טיול לגופו.

לרוב התשובה היא כן. טיולים מאורגנים לשומרי מסורת המנוהלים על ידי חברה אמינה, ישלבו בצורה מושכלת בין תוכן כללי אוניברסלי לבין תוכן יהודי. זה עשוי להתבטא בהקדשת זמן רב יותר לאתרים מסוימים, דגשים שונים במהלך ההדרכה, ואף ביקור באתרים שכל ייחודם קשור לתרבות היהודית או למורשת עם ישראל.

בחברות מנוסות בארגון טיולים לשומרי מסורת, מכירים את המאפיינים של כל מדינה ומדינה, ויודעים למצוא את הפתרונות הנכונים, הכשרים, ולא פחות חשוב מכך – הטעימים והמזינים. ברוב המקרים השאיפה תהיה לאכול ארוחות מקומיות עם הכשר רבני. לעתים יגיעו ארוחות מוכנות ממקומות מרוחקים, יש מקרים בהם נטייל עם הארוחות מאוחסנות (בתנאים הולמים) עם האוטובוס, וכאמור קיימים פתרונות לוגיסטיים נוספים שקצרה היריעה מלפרט.

להפך! מניסיון, ההקפדה על המצוות כשאנחנו מעבר לים היא חוויה רוחנית מיוחדת, שרק מעצימה את ההנאה מהטיול. ובאורח פלא (שלא לומר נסי…), מספיקים בטיול מאורגן לשומרי מסורת לפחות מה שמספיקים בטיול רגיל באורך דומה, למרות שמירת השבת וההפסקה כביכול בטיול עצמו.

בנוסף לכשרות ולשמירת השבת, ישנם מאפיינים נוספים שמאפיינים טיול מאורגן לשומרי מסורת. הנה כמה מהמאפיינים המרכזיים:

 1. תוכנית מתאימה למסורת: טיול מאורגן לשומרי מסורת עשוי לכלול תוכנית שמתאימה למסורת ולמקומות קדושים של היהדות. זה יכול לכלול ביקורים במקומות הקשורים לתורה וההיסטוריה היהודית, פעילויות דתיות כמו תפילה, לימוד תורה, וטקסים דתיים מיוחדים.
 2. מדריכים והדרכה מקצועית: טיול מאורגן לשומרי מסורת עשוי לכלול מדריכים והדרכה מקצועית שיכולה לספק מידע והבנה עמוקה יותר על המקומות הדתיים והמסורתיים שנבקר. המדריכים יכולים לספק הסברים על המקומות הקשורים לדת ולמסורת, ולשתף בסיפורים ובמסורת היהודית.
 3. קבוצה מגוונת במידה: טיול מאורגן לשומרי מסורת ייעשה לרוב עם קבוצה של אנשים שגם להם חשובה המסורת והשמירה על המצוות. זה מספק הזדמנות להכיר ולהתחבר לאנשים שיש להם רקע שונה לצד הרבה מן המחבר בהיבט הדתי והמסורתי.
 4. אירועים מיוחדים: טיול מאורגן לשומרי מסורת עשוי לכלול אירועים מיוחדים וטקסים דתיים משותפים. זה יכול לכלול ליל הסדר, שבועות, ראש השנה ועוד, וחווית החג בחו"ל היא מיוחדת ומעצימה.


כל אלה מאפיינים שיכולים להוסיף ערך מוסף לטיול מאורגן עבור שומרי מסורת ודתיים.

בישראל קיימים מספר מועט של ארגונים וחברות שמומחיותם היא ארגון טיולים לשומרי מסורת. יצוין כי גם חברות התיירות הגדולות מנסות להוציא טיולים לשומרי מסורת. בכל מקרה תמיד כדאי לבדוק את התאמת הטיול לצרכים שלך הן מבחינת שמירת מצוות והן מבחינת התוכן, המדריך ושאר מאפייני הטיול.

חברת נופש ופנאי בבעלות שלמה אפל עוסקת בארגון טיולים לשומרי מסורת כבר יותר מ-20 שנה. כל המסלולים תוכננו על ידי שלמה אפל, מורה דרך, מדריך מוסמך, ובעל מספר תארים אקדמאיים רלוונטיים. וכמובן, הוא אדם שומר מצוות בעצמו.
כל המדריכים ב"נופש ופנאי" נבחרים בקפידה, בהתאם לבקיאותם בנבכי המסלול, היכולת הארגונית שלהם וזיקתם לשמירת מסורת.
שלמה עצמו מדריך בחלק גדול מהטיולים, והטיול איתו ובמחיצתו הוא חוויה מיוחדת. מעבר לידע הנרחב שלו, הוא מכין כל מיני הפתעות למטיילים (למשל ספר תורה מיוחד שמטייל עם הקבוצה בחלק מהטיולים), סיפורים מיוחדים, ציון חגים בצורה לא שיגרתית ועוד.
בהיותו יליד ארגנטינה שלמה דובר ספרדית ברמת שפת אם (וגם אנגלית ברמה גבוהה ושפות אחרות), ונהנה מאזרחות ארגנטינאית. ידיעת השפה בצירוף האזרחות וההכרות עם אורחות החיים המקומיים, מעניקים לו יתרון עצום באתרי טיול רבים ברחבי העולם.
על ההנאה ורוממות הרוח בטיולים של נופש ופנאי ושלמה אפל יעידו אלפי המטיילים שומרי המסורת שכבר נהנו באחד מהטיולים, ושרבים מהם חוזרים ונהנים שוב ושוב (ושוב…).

יש לך שאלות נוספות? שלמה אפל ישמח להשיב אישית! 052-2610177

או מלאו טופס ונחזור אליכם בהקדם