מתור הזהב ועד לאנוסים

טיול מאורגן לספרד ופורטוגל (בדגש ספרד) לשומרי מסורת - 11 ימים

11 ימים / 10 לילות

תאריכי יציאה

25.6-5.7.24
8-18.7.24 * 
20-30.8.24
3-13.9.24

 *הטיול בתאריך זה יתחיל ביום שני

מחיר הטיול

החל מ-3350 יורו 
לנרשמים עד ה-2.5 

יצירת קשר

לפרטים נוספים, הצעת מחיר והזמנות

התקשרו עכשיו 1-800-350-545
 נשמח לעמוד לשרותכם

המחיר כולל:
 • טיסות בינלאומיות עפ"י המסלול (מיסי נמל והיטלי דלק כפי שידועים להיום )
 • בתי מלון מדרגה ראשונה ו/או מדרגת תיירות טובה.
 • כלכלה – חצי פנסיון מבוסס על ארוחות בוקר ממוצרים מותרים ובכלים חד-פעמיים (מתוגברות במוצרים מן הארץ) ארוחות ערב חמות – חלקן צמחוניות, הכנת עצמאית של כריכים לצהריים.
 • העברות, סיורים וכניסות לאתרים, לפי המסלול.
 • טיפים לנותני השרותים בחו"ל, למעט סבלות.
 • אוטובוס מתאים לביצוע התכנית
 • הדרכה מקצועית ומרתקת.
המחיר אינו כולל:
 • ביטוח רפואי אישי ביטוח מטען וביטוח ביטול (חובה לרכוש)
 • הוצאות בעלות אופי אישי 
 • בילויים ותכניות בערבים, אשר אינם כלולים במסלול
 • טיפ למדריך הישראלי – 5 יורו לנוסע ליום.
 • כל מה שאינו מפורט בסעיף הטיול כולל

לקוחות מספרים

טיולים נוספים שעשויים לעניין אותך

סלמנקה
ליסבון
ליסבון
אנדרטה לזכר הטבח בליסבון
טולדו
טולדו בית כנסת
בלמונטה
בלמונטה בית כנסת
קאבו דה רוקה
פלאסה מיור
מוזיאון הפראדו
מדריד - פלאסה דה סבילס
סביליה - חירלדה
סביליה - סמטת הפרחים
סביליה - פלאסה אספניה
קורדובה - כתובת בבית הכנסת
קורדובה - מסקיטה
קורדובה - רמב"ם עם שלמה
שקופית קודמת
שקופית הבאה

למה ספרד?

ביקור בפורטוגל מבלי להכיר את ערי קסטיליה העתיקות שבספרד, כמוהו כביקור במחצית שניה של מחזה, או סרט. ההיסטוריה, הגיאוגרפיה והמיתוסים של שתי המדינות ושני העמים צועדים שלובי זרוע למן העת העתיקה ועד ימינו אנו. הם חולקים הרבה מן המשותף. מסענו ינוע במרכז הרמה הספרדית, בנופי קאסטילה, בה הונחלה מורשת הדת הנוצרית בשלב מוקדם של הכיבוש מחדש, ובאזורי ההרים והחוף של פורטוגל שבסוף מערב.

למה פורטוגל?

אולי בגלל שהיא בקצה המערבי של אירופה ואולי בגלל המוניטין של מגלי הארצות או אולי בשל חופי השמש, ההרים והאזרחים מסבירי הפנים, או אולי מעל הכל – בגלל ההיסטוריה היהודית והאנוסים. בתום הגירוש, במועד הקצוב ליהודים לעזוב את ספרד, גדל אחוז היהודים בפורטוגל באחת ל- 12% מכלל האוכלוסייה. משפחות עשירות או בעלי מלאכה נדרשים, הורשו להתיישב דרך קבע. כל השאר קיבלו אישור שהייה לתקופה קצרה.האישורים ניתנו שוב ושוב, ועם הזמן הפכה תופעת האנוסים רצויה למלכות. נוצר מן "מודוס ויוונדי" ("חיים בצוותא"), שהופרע לא אחת באכזריות על ידי השלטון או האינקוויזיציה.

להלן תוכנית הטיול המאורגן לספרד ופורטוגל לשומרי מסורת:

יום מס' 1 (שלישי): תל אביב – מדריד  
בשעת בוקר מוקדמת נפגש  בנתב"ג ונטוס למדריד – הממוקמת במרכזו של חצי האי האיברי. העיר הגדולה בספרד, שאינה מפסיקה להתפתח ולשגשג מאז כינונה כבירה הרשמית של המדינה, בשנת 1561. עם הגיענו לעיר, נערוך בה סיור מודרך: נראה את השדרות הרחבות, הכיכרות היפות – פלאסה דה אספניה", "פלאסה סיבלס", "פוארטה דל סול" – ממנה מסתעפות כל דרכי ספרד כקרני שמש, "פלאסה מיור" עם בית העירייה היפה והמרשים ועוד. נבקר בארמון מלכי בורבון, בו נערכה בשנת 1992 ועידת מדריד. נבקר במוזיאון "פראדו", האוצר בתוכו את אחד האוספים החשובים של ציירי תקופת הבארוק. נתוודע לקהילה היהודית, ששבה והוקמה מחדש לקראת סוף המאה ה-19, לאחר מאות שנים של רדיפות וניכור. בשעות הערב נוכל להכיר את מדריד המוארת.

יום מס' 2 (רביעי): מדריד – טולדו –  מדריד
לאחר ארוחת הבוקר ניסע לכיוון טולדו – "ירושלים ד'ספרד", אשר שימשה כבירתה של יהדות ספרד בתקופת "תור הזהב". נסייר בעיר הבנויה על הר השולט על עמק נהר הטחו. נבקר ברובע היהודי העתיק ובבית הכנסת "אל טרנזיטו", שעם הזמן הפך לכנסיה – וכיום הוא מוזיאון. וב"סנטה מריה לה בלנקה" שאף היא היתה בית כנסת בעברה. בדרכנו נעבור ברחובות, בהם צעדו ר' אברהם אבן עזרא ,ר' יהודה הלוי, הרא"ש, ר' יעקב בעל הטורים ומשפחת החצרנים – אבולעפיה. בסיום ביקורנו בעיר, נשוב למדריד ונבקר במוזיאון "פראדו", האוצר בתוכו את אחד האוספים החשובים של ציירי תקופת הבארוק.

יום מס' 3 (חמישי): מדריד – קורדובה
היום ניפרד ממדריד, וניסע דרומה אל חבל אנדלוסיה. נגיע לקורדובה, העיר בה פעלו : חסדאי אבן שפרוט, הרמב"ם ורבי יהודה הלוי, העיר עלתה ופרחה כמרכז רוחני מהמאה ה-10, עת החלה שקיעתו של המרכז הרוחני בבבל. בזכות החליף ומכח הנהגתו של רבי חסדאי, התפתחה העיר כמרכז התרבות העולמי, ששיאו בתקופת תור הזהב. נסייר בסמטאות ה"חודריה" – הרובע היהודי, בהן צעדו אישים חשובים אלה, ובכיכר טבריה נעמוד מול פסלו של הרמב"ם. נבקר בבית הכנסת העתיק, ולהבדיל ב"מסקיטה" – המסגד המורי מהגדולים והמפוארים בעולם. כמו כן, נבקר במרכז התרבותי  Casa De Sefarad , המציג את מורשת יהדות ספרד.

יום מס' 4 (שישי): קורדובה – גרנדה – מלגה

ניפרד מקורודבה וניסע לגרנדה – "רימון ספרד", כפי שנקראה בספרות ישראל, התבלטה כבירת הממלכה המורית. נבקר בארמון אלהמברה, בו נראה בין היתר את אולם השגרירים שם חתמו המלכים הקתולים על צו גרוש ספרד, ומשם שיגרו את קולומבוס לגלות עולם. נבקר בחצר האריות ונשמע על דייריו הקודמים ובעלי המזרקה – רבי שמואל הנגיד ובנו יוסף הנגיד. לסיום, נטייל בגנים של ארמון הקיץ ה"חנרליפה", וניסע אל המלון במלגה. הכנות לשבת, תפילה וסעודת ליל שבת.

יום מס' 5 (שבת): מלגה

לאחר סעודת השבת נסייר ברגל באזור המלון, יחד עם מלווה הקבוצה.

יום מס' 6 (ראשון): מלגה – סביליה

בבוקר, ניפרד ממלגה וניסע לסביליה – בירת חבל אנדלוסיה, השוכנת על גדות ה"גואדלכביר" (הנהר הגדול). בסיורנו בעיר נתרשם מגדולתה של "אשביליה", בה חיו ופעלו משפחות אברבאנל, אבודרהם ועוד מגדולי ישראל. העיר היתה הראשונה, בה נוסד בית דין של האינקויזיציה הלאומית הספרדית. בעומדנו ב"חודריה" – הרובע היהודי לשעבר וברחבת סוסאנה, נשמע על תלאותיה של הקהילה, וניזכר בקורותיה של שושנה בת דון דיאגו ששון. נראה את ה"חירלדה" – מגדל הפעמונים הענק, סימלה של העיר, נבקר בכיכר אספניה ההדורה ובגני מריה לואיזה. נבקר בזירת השוורים – העתיקה והראשונה בזירות העולם. בסיורנו במוזיאון, ננסה להבין את סוד משיכתם של הספרדים ל"בילוי" השנוי במחלוקת. בערב, יוכלו המעוניינים לצפות במופע פלמנקו ובלט ספרדי (בתשלום).

יום מס' 7 (שני): סביליה – אבורה – ליסבון
היום אנו חוצים את הגבול לפורטוגל. נעבור באבורה, המוקפת חומה עתיקה והוכרזה ע"י אונסק"ו, כנכס תרבות עולמי לאחר שנשמע על בני עמנו שחיו במקום, נמשיך בנסיעה לליסבון – בירת פורטוגל. בדרכנו למלון נערוך סיור היכרות עם העיר.

יום מס' 8 (שלישי): ליסבון
בשנת  1775 נמחק מרכז העיר ליסבון ברעידת אדמה. רובע "באישה" נבנה מחדש בתכנון אדריכלי שהיה מהפכני לאותה תקופה – שדרות ורחובות ישרים החותכים זה את זה בזוית ישרה. נמשיך ונסייר ברובע אלפמה, העתיק ביותר בליסבון, בו התגוררו יהודים עד גירוש פורטוגל במאה ה- 16, ולאחר מכן – האנוסים. נצפה במנזר ג'רונימו ,במגדל בלם המבוצר, החולש על מוצא הנהר לים. בהמשך  נראה את אנדרטת מגלי הארצות ,המנציחה את יורדי הים – גיבוריו של עם קטן, שבנה אימפריה בזכות תעוזת בניו ההרפתקנים.

יום מס' 9 (רביעי): ליסבון – טומאר – בלמונטה
הבוקר ניסע לטומאר – אחת העיירות המקסימות ביותר במרכז פורטוגל. הדבר בעיר מבצר טמפלרי בעל חומות משוננות, שהיה המרכז החשוב של הנזירים הבנקאים של ימי הביניים. אבל אנו נוסעים אליה, כדי לראות את בית הכנסת על שם ארבע האמהות, שהוא העתיק ביותר בפורטוגל. בית הכנסת שרד מהתקופה בה חיו יהודים בעיר, טרם הגרוש. נבקר בו ונשמע את הסיפור על דרך גאולתו ושימורו, כבר לפני כמאה שנים. נסיים את יומנו בבלמונטה.

יום מס' 10-11 (חמישי-שישי): בלמונטה – סלמנקה – מדריד – תל-אביב
בלמונטה – כפר שבו מתגוררים כ-250 יהודים. במרכז הרובע העתיק עומד בית הכנסת, שמשרת כיום את בני הקהילה. קהילה זו חזרה לחיק היהדות, לאחר שהתגלה שהם שומרים ומקיימים בסתר מנהגים עתיקים ומשיאים את בניהם ובנותיהם במסגרת משפחתית, בלא להתערבב בשכניהם. אנו נבקר בבית הכנסת ובמוזיאון היהודי, ולאחר מכן נחצה את הגבול לספרד. ניסע לכיוון  סלמנקה – העיר האקדמית הראשונה של ספרד. העיר בבתי אצילים, שסגנון הבניה שלהם מתאר את עברה ותולדותיה. נבקר בכיכר המרכזית ונמשיך לאוניברסיטה, שבימים עברו יצא לה שם ברחבי העולם, כמרכז רוחני ראשון במעלה. נשמע על הרקטור פריי לואיס דה לאון, שהאינקוויזיציה התנכלה לו, ונהלך על הגשר הרומי ששרד עד היום. בסוף היום, ניסע לשדה התעופה של מדריד, ממנו נטוס חזרה ארצה.  הנחיתה בארץ ביום ה-11, יום שישי לפנות בוקר.

שימו לב:
על מנת למנוע עוגמת נפש והפסדים כספיים, חובה לרכוש ביטוח רפואי וביטוח מטען עם הרחבה לביטוח ביטול.
חשוב לוודא שהפוליסה שברשותכם מקיפה ומכסה ביטולים מצד הנוסע.

במידה שהטיול יתבטל עקב המלחמה – כספכם יושב לכם במלואו.