מתור הזהב ועד לאנוסים

טיול מאורגן לספרד ופורטוגל (בדגש ספרד) לשומרי מסורת - 11 ימים

11 ימים / 10 לילות

תאריכי יציאה

מחיר הטיול

יצירת קשר

לפרטים נוספים, הצעת מחיר והזמנות

התקשרו עכשיו 1-800-350-545
 נשמח לעמוד לשרותכם

המחיר כולל:
 • כרטיס טיסה , בחברה סדירה, על פי המסלול.
 • מיסי נמל ודלק כפי שידועים ביום הוצאת ההזמנה, וניתנים לשינויים.
 • אכסון בבתי מלון מדרגה ראשונה או דרגת תיירות טובה.
 • כלכלה : חצי פנסיון כשר מורחב – 10 ארוחות בוקר קונטיננטאליות בבתי המלון המבוססות על מוצרים מותרים ובכלים חד פעמיים ועוד 2 ארוחות שבת ו- 7 ארוחות חמות חלקן מבוססות דגים. כמו כן, הכנה עצמית של כריכים לצהרים.
 • אוטובוס תיירים ממוזג, לביצוע המסלול הנ"ל.
 • סיורים וביקורים כמפורט במסלול.
 • טיפים לנותני השירותים בחו"ל (לא כולל דמי סבלות בבתי מלון).
 • מדריך קבוצה בכיר ומנוסה בחצי האי האיברי-מר שלמה אפל.
המחיר אינו כולל:
 • ביטוח מסוג כל שהוא (חובה להוציא ביטוח רפואי ומטען,ביטוח ביטול נסיעה, המכסה את כל ימי הטיול-11 ימים!).
 • טיפ למלווה הקבוצה הישראלי.
 • הוצאות אישיות, כגון שתייה בעת הארוחות, טלפונים וכד'.
 • כל שלא נכלל תחת הסעיף " המחירים כוללים".

לקוחות מספרים

טיולים נוספים שעשויים לעניין אותך

פורטו פורטוגל
פורטו בירת מחוז צפון פורטוגל
בית כנסת בפורטו
אוניברסיטה בקוימברה
קסטלו דה וידה
קוימברה
סינטרה
סלמנקה
ליסבון
ליסבון
אנדרטה לזכר הטבח בליסבון
טרנקוזו
טרנקוזו
טולדו
טולדו בית כנסת
דרך דון קישוט
בלמונטה
בלמונטה בית כנסת
אובידוש
אובידוש
קאבו דה רוקה
קאבו דה רוקה
אווילה
פלאסה מיור
מוזיאון הפראדו
פלאסה סיריוס
סגוביה
שקופית קודמת
שקופית הבאה

הטיול לספרד ופורטוגל הוא מסע שאני גאה בו במיוחד. הצטרפו אליי ל-11 ימים של הנאה, עניין ויופי בטיול מאורגן שמותאם במיוחד לשומרי מסורת, אני מבטיח לכם חוויה שלא תשכחו.

ביקור בפורטוגל מבלי להכיר את ערי קסטיליה העתיקות של ספרד, כמוהו כביקור במחצית השניה של מחזה, או סרט. ההיסטוריה, הגיאוגרפיה והמיתוסים של שתי המדינות ושני העמים צועדים שלובי זרוע למן העת העתיקה ועד ימינו אנו, והם חולקים הרבה מן המשותף. מסענו ינוע במרכז הרמה הספרדית, בנופי קסטיליה, ובאזורי ההרים והחוף של פורטוגל. באזורים, בהם הונחלה מורשת הדת הנוצרית בשלב מוקדם של הכיבוש מחדש, דחקה את התרבות המורית וחיבקה את היהודים.

למה פורטוגל?
אולי בגלל שהיא בקצה המערבי של אירופה ואולי בגלל המוניטין של מגלי הארצות, או אולי בשל חופי השמש, ההרים והאזרחים מסבירי הפנים, או אולי מעל הכל – בגלל ההיסטוריה היהודית והאנוסים. בתום הגירוש, במועד הקצוב ליהודים לעזוב את ספרד, גדל מספר היהודים בפורטוגל באחת ל- 12% מכלל האוכלוסייה. משפחות עשירות או בעלי מלאכה נדרשים הורשו להתיישב דרך קבע, וכל השאר קיבלו אישור שהייה לתקופה קצרה. האישורים ניתנו שוב ושוב, ועם הזמן הפכה תופעת האנוסים רצויה למלכות. נוצר מן "מודוס ויוונדי" ("חיים בצוותא"), שהופרע לא אחת באכזריות על ידי השלטון או האינקוויזיציה.

להלן תוכנית הטיול המאורגן לספרד ופורטוגל לשומרי מסורת:

יום מס' 1 (שני): תל אביב – מדריד 
מפגש הקבוצה בנמל התעופה בן גוריון וטיסה למדריד – בירת ספרד הממוקמת במרכזו של חצי האי האיברי. עם הגיענו לעיר, נערוך בה סיור מודרך: נראה את השדרות הרחבות, הכיכרות היפות – " פלאסה דה אספניה", "פלאסה סיבלס", "פוארטה דל סול" – ממנה מסתעפות כל דרכי ספרד כקרני שמש, "פלאסה מיור" עם בית העירייה היפה והמרשים ועוד. נמשיך לביקור בארמון מלכי בורבון בו נערכה בשנת 1992 ועידת מדריד, וכמו כן נתוודע לקהילה היהודית.

יום מס' 2 (שלישי): מדריד – טולדו – מדריד
הבוקר ניסע לטולדו – "ירושלים ד'ספרד", אשר שימשה כבירתה של יהדות ספרד בתקופת "תור הזהב". נסייר בעיר הבנויה על הר השולט על עמק נהר הטחו. נבקר ברובע היהודי העתיק ובבית הכנסת "אל טרנזיטו", שעם הזמן הפך לכנסיה – וכיום הוא מוזיאון. בדרכנו נעבור ברחובות, בהם צעדו ר' אברהם אבן עזרא ,ר' יהודה הלוי, הרא"ש, ר' יעקב בעל הטורים ומשפחת החצרנים – אבולעפיה. בסיום ביקורנו בעיר, נשוב למדריד ונבקר במוזיאון "פראדו", האוצר בתוכו את אחד האוספים החשובים של ציירי תקופת הבארוק. בלילה, נוכל צאת לסיור במדירד המוארת (בתשלום).

יום מס' 3 (רביעי): מדריד – אווילה – סלמנקה – גוארדה (פורטוגל)
הבוקר אנו נוסעים לכיוון צפון-מערב אל אווילה – עיר ציורית עתיקה המוקפת חומת מגדלים עתיקה, שאבן לא חסרה בה,  והאווירה בסמטאותיה נותרה כמעט כשהייתה לפני כ-400 שנה. אווילה היא גם עירו של ר' משה דה ליאון מגלה הזוהר. נטייל בעיר היפה על סימטאותיה הצרות ובנייני הפאר שבה ונהלך ב"חודריה" – הרובע בו גרו יהודי העיר. נמשיך לסלמנקה, המפורסמת בזכות הבניינים הייחודים שבה, שמייצגים מגוון סגנונות בנייה ספרדיים. העיר היתה ידועה בתקופת הרנסנס, הודות לאוניברסיטה שבה, אחת החלוצות באירופה, שיצא לה שם בעולם כמרכז רוחני ראשון במעלה. לאחר הביקור בסלמנקה, נמשיך בנסיעה ונחצה את הגבול לפורטוגל עד הגיענו לגוארדה, העיר הגבוהה באירופה. נטייל בין בתי הרובע היהודי לשעבר, נזהה על משקופי הבתים צלבים חרוטים, שמספרים את סיפורם של אנוסי פורטוגל ונראה את הבנין אשר שימש בית כנסת ועומד על תלו עד היום.

יום מס' 4 (חמישי): גוארדה – בלמונטה – טומאר – ליסבון
הבוקר ניסע לבלמונטה – עיירה ציורית, שהתפרסמה לפני כמאה שנה, כשהתגלו בה, באקראי, משפחות של אנוסים הנוהגים מנהגי יהדות שעברו ביניהם, בסתר ובהיחבא, במשך כחמש מאות שנה. נבקר בבית הכנסת "בית אליהו", שנבנה במקומו של בית הכנסת שחרב, ובמידת האפשר, נבקר גם בבית של יהודי שחזר ליהדות לאחר מאות שנים. בתום הביקור ניסע לטומאר – עיר קטנה ויפה מימי הביניים, אשר בה שרידי קהילה יהודית ובית כנסת שהוא אחד העתיקים באירופה, ואף נשתמר בצורה נפלאה, עד ימינו. עם ערב נגיע לליסבון, בירת פורטוגל. המעוניינים, יוכלו לצאת למופע שירה במועדון פאדו (בתשלום).

יום מס' 5 (שישי): ליסבון
עם בוקר, ניסע צפונה לאובידוש – עיירה מקסימה, שהוענקה כמתנת נישואים על ידי המלך במאה ה-15. נשוטט בסמטאות וברחובות המשובצים בתי קפה, מסעדות וחנויות המציעות מרכולתם ושירותיהם לתיירים. לאחר שנשבע מהמראות והריחות, נשוב לליסבון. ב- 1775 נמחק מרכז העיר ליסבון ברעידת אדמה. רובע באישה נבנה מחדש בתכנון אדריכלי שהיה מהפכני לאותה תקופה – שדרות ורחובות ישרים החותכים זה את זה בזוית ישרה. נמשיך ונסייר ברובע אלפמה, העתיק ביותר בליסבון, בו התגוררו יהודים עד גירוש פורטוגל במאה ה- 16, ולאחר מכן – האנוסים. נצפה במנזר ג'רונימו ונבקר במגדל בלם המבוצר, החולש על מוצא הנהר לים. נראה את אנדרטת מגלי הארצות ,המנציחה את יורדי הים – גיבוריו של עם קטן, שבנה אימפריה בזכות תעוזת בניו ההרפתקנים. לאחר הסיור נשוב אל בית המלון. הכנות לשבת תפילה וסעודת ליל שבת

יום מס' 6 (שבת): ליסבון
לאחר סעודת השבת נסייר ברגל באזור המלון, יחד עם מלווה הקבוצה.

יום מס' 7 (ראשון): ליסבון – אבורה – סביליה
לאחר ארוחת הבוקר, ניפרד מליסבון ונפנה לכיוון ספרד. נעבור באבורה, המוקפת חומה עתיקה והוכרזה ע"י אונסק"ו, כנכס תרבות עולמי. לאחר חציית הגבול, ניסע לסביליה – בירת חבל אנדלוסיה. העיר, השוכנת על גדות ה"גואדלכביר" (הנהר הגדול) מפורסמת בגשרי וכיכרותיה, במופעי הפלמנקו ובאופרות אשר חוברו בהשראתה: "הספר מסביליה" ו"כרמן".
בערב, יוכלו המעוניינים לצפות במופע פלמנקו ובלט ספרדי (בתשלום).

יום מס' 8 (שני): סביליה
היום, נצא להתרשם מגדולתה של "אשביליה", בה חיו ופעלו משפחות אברבאנל, אבודרהם ועוד מגדולי ישראל. העיר היתה הראשונה, בה נוסד בית דין של האינקויזיציה הלאומית הספרדית. בעומדנו ב"חודריה" – הרובע היהודי לשעבר וברחבת סוסאנה, נשמע על תלאותיה של הקהילה, וניזכר בקורותיה של שושנה בת דון דיאגו ששון. נראה את החירלדה – מגדל הפעמונים הענק, סימלה של העיר, נבקר בכיכר אספניה ההדורה ובגני מריה לואיזה. בערב נערוך שייט מהנה על הנהר גודאלכביר ונצפה על העיר מנקודת מבט שונה.

יום מס' 9 (שלישי): סביליה – קורדובה – גרנדה
נסיים את ביקורנו בסביליה בזירת השוורים – הראשונה בזירות העולם, ובמוזיאון שבמקום, ננסה להבין את סוד משיכתם של הספרדים ל"בילוי" השנוי במחלוקת. נמשיך וניסע לקורדובה. העיר, בה פעלו חסדאי אבן שפרוט, הרמב"ם ורבי יהודה הלוי, עלתה ופרחה כמרכז רוחני מהמאה ה-10, עת החלה שקיעתו של המרכז הרוחני בבבל. בזכות החליף, מכח הנהגתו של חסדאי, התפתחה העיר כמרכז התרבות העולמי, ששיאו בתקופת תור הזהב. נסייר בסימטאות ה"חודריה" – הרובע היהודי, בהן צעדו אישים חשובים אלה. בכיכר טבריה נעמוד מול פסלו של הרמב"ם. נבקר בבית הכנסת העתיק, ולהבדיל ב"מסקיטה" – המסגד המורי מהגדולים והמפוארים בעולם. כמו כן, נבקר במוזיאון Casa De Sefarad , המציג את מורשת יהדות ספרד והרמב”ם. לאחר הסיור ניסע לגרנדה.

יום מס' 10 (רביעי): גרנדה – מדריד
גרנדה – "רימון ספרד", כפי שנקראה בספרות ישראל, התבלטה כבירת הממלכה המורית. נבקר בארמון אלהמברה, בו נראה בין היתר את אולם השגרירים שם חתמו המלכים הקתולים על צו גרוש ספרד, ומשם שיגרו את קולומבוס לגלות עולם. נבקר בחצר האריות ונשמע על דייריו הקודמים ובעלי המזרקה – רבי שמואל הנגיד ובנו יוסף הנגיד. בהמשך נבקר בגנים של ארמון הקיץ ה"חנרליפה". בתום הביקור נמשיך למדריד.

יום מס' 11 (חמישי): מדריד – תל-אביב
הבוקר, נשלים את סיורינו במדריד ובזאת נסיים טיולנו. נשים פעמינו לנמל התעופה, ועם תפילת הדרך בפינו, נחזור ארצה.