יורדי ים ויהודי ההרים האנוסים

28/10/2024

טיול מאורגן לפורטוגל לשומרי מסורת – 8 ימים

08 ימים / 07 לילות

תאריכי יציאה

 • 28/10/2024

 

מחיר הטיול

היתרונות של נופש ופנאי

 • הדרכה מעמיקה ואיכותית
 • טיסות בינלאומיות
 • מפגש עם צאצאי האנוסים
 • ביקור ומפגש עם קהילות
 • מסלול הטיול

יצירת קשר

לפרטים נוספים, הצעת מחיר והזמנות

התקשרו עכשיו
 04-9858552 | 1-800-350-545
 נשמח לעמוד לשרותכם

המחיר כולל:
 • טיסות בינלאומיות עפ"י המסלול (מיסי נמל והיטלי דלק כפי שידועים נכון להיום).
 • אירוח בבתי מלון מדרגה ראשונה ומדרגת תיירות טובה.
 • כלכלה – חצי פנסיון: ארוחות בוקר מורחבות, המבוססות על מוצרים מותרים, מוגשות בכלים חד-פעמיים ומתוגברות במוצרים מן הארץ. ארוחות ערב, חלקן צמחוניות. הכנת כריכים עצמית למשך היום.
 • העברות, סיורים וכניסות לאתרים, לפי המסלול .
 • אוטובוס מתאים לביצוע התכנית.
 • טיפים לנותני השרותים בחו"ל – למעט סבלות.
 • מדריך מנוסה ומקצועי
המחיר אינו כולל:
 • ביטוח רפואי אישי, ביטוח מטען וביטוח ביטול
 • הוצאות בעלות אופי אישי.
 • בילויים ותכניות בערבים, אשר אינם כלולים במסלול.
 • טיפ למדריך הישראלי (5 יורו לאדם ליום)
 • כל מה, שאינו מפורט בסעיף "הטיול כולל".
חובה לעשות ביטוח מטען, רפואי וביטול טיול ליוצאים לחו"ל, מיום הזמנת הטיול.

לקוחות מספרים

טיולים נוספים שעשויים לעניין אותך

פורטו פורטוגל
פורטו בירת מחוז צפון פורטוגל
תחנת הרכבת באזולז'ושפ - פורטו
תחנת הרכבת המקושטת באזולז'וש האריחים הכחולים המצוירים של פורטוגל
צלבים במקום מזוזות
צלבים במקום מזוזות על משקופי בתי האנוסים
בית הכנסת בבלמונטה
בלמונטה
הרובע היהודי
ליסבון
ליסבון
קוימברה
טרונקזו
אובידוש
אווירו
שקופית קודמת
שקופית הבאה

הטיול לפורטוגל הוא מהאהובים עליי ביותר. אלו הם שמונה ימים של הנאה צרופה המשלבים מראות נהדרים, חופי ים, נופים, היסטוריה מקומית וכללית, אוכל טוב, וכמובן גם מורשת יהודית. הצטרפו אליי לטיול מאורגן בהדרכתי, המיועד במיוחד לשומרי מסורת, אני כבר מתרגש.

(ואם יש לכם עוד כמה ימים לנפוש, הצטרפו אליי לטיול של 11 ימים בספרד ופורטוגל, כאשר מתחלים בספרד כרקע לטיול שלנו בפורטוגל)

למה פורטוגל?

אולי בגלל שהיא בקצה המערבי של אירופה ואולי בגלל המוניטין של מגלי הארצות, או אולי בשל חופי השמש, ההרים והאזרחים מסבירי הפנים, או אולי, מעל הכל – בגלל ההיסטוריה היהודית. בתום הגירוש, במועד הקצוב ליהודים לעזוב את ספרד, גדל אחוז היהודים בפורטוגל באחת ל- 12 אחוזים מכלל האוכלוסייה. משפחות עשירות או בעלי מלאכה נדרשים, הורשו להתיישב דרך קבע, וכל השאר קיבלו אישור שהייה לתקופה קצרה. האישורים ניתנו שוב ושוב. באופן רשמי הוטבלו היהודים לנצרות בעל כורחם, אך הם המשיכו לשמור על ייחודם בסתר. עם הזמן, הפכה תופעת האנוסים רצויה למלכות. נוצר מין "מודוס ויוונדי" ("חיים בצוותא"), שהופרע לא אחת, באכזריות, על ידי השלטון או האינקוויזיציה. אל אחינו אלה אנו נוסעים.

להלן תוכנית הטיול המאורגן לפורטוגל לשומרי מסורת:

יום מס' 1 (שני): תל אביב – ליסבון

בשעות אחה"צ נטוס לליסבון –בירת פורטוגל. לאחר הנחיתה הסעה לבית המלון (אין ארוחת ערב).

יום מס' 2 (שלישי): ליסבון - טומאר – קסטלו דה ויד

נצפין  לטומאר, אחת העיירות המקסימות ביותר במרכז פורטוגל. הדבר, המייחד אותה ביותר הוא האופי האורבני- פיזי, שהיה נפוץ בימי הביניים באירופה. צורת השלטון הפיאודלי הכתיבה אופי התיישבות, שבו על ההר, במבצר התגוררה האליטה השלטת בעלת האדמה, ובתחתית גרו הצמיתים. המבצר בעל החומות המשוננות, שהיה המרכז החשוב של הטמפלרים, הנזירים הבנקאים של ימי הביניים, מזכיר לנו זאת עד היום. אבל אנו נוסעים למקום מסיבה אחרת: אנו נבקר בבית הכנסת על שם ארבע האמהות, שהוא העתיק ביותר בפורטוגל. הוא שרד מהתקופה בה חיו יהודים בעיר, טרם הגרוש. נשמע את הסיפור על דרך גאולתו ושימורו, כבר לפני כמאה שנים.

נמשיך, וניסע לקסטלו דה ויד, בה חיים עד עצם היום הזה "נוצרים חדשים". נבקר ברובע היהודי ובבית הכנסת הקדום. נהלך בסמטאות, ברחובות ובכיכרות בהם חיו האנוסים לצד נוצרים, ששמו להם למטרה לטהר את פורטוגל מזרע ישראל. לינה באזור.

יום מס' 3 (רביעי): קסטלו דה ויד – בלמונטה - טרנקוזו - פורטו

ניסע לבלמונטה – כפר שבו מתגוררים כ- 70 יהודים. במרכז הרובע העתיק עומד בית הכנסת, שמשרת כיום את בני הקהילה. קהילה זו חזרה לחיק היהדות לפני מס' שנים, לאחר שהתגלה שהם שומרים ומקיימים בסתר מנהגים עתיקים ומשיאים את בניהם ובנותיהם במסגרת משפחתית, בלא להתערבב בשכניהם. נמשיך לטרנקוזו, שבה שרד הרובע היהודי. במרכז הרובע, על המקום בו עמד בית הכנסת עד לפני כ- 500 שנים, הוקם מרכז מבקרים, המספר את תולדות יהודי העיר והאנוסים. לפני מס' שנים, הוכנס למקום ספר תורה. נכיר סמטאות, מבצר וסיפורים נוגים על בני עמנו שהתאמצו בכל דרך לשמר את המסורת והמורשת שהנחילו להם אבותיהם.

אחה"צ נמשיך בנסיעה צפונה לעמק נהר הדואורו – מקום מוצאו של יין הפורט המפורסם. נעבור דרך גבעות, כרמים וגפנים, ונגיע ללינה בפורטו

יום מס' 4 (חמישי): פורטו

עיר הנמל פורטו – בירת הצפון, בנויה על גבעות נישאות מעל עמק הדואורו. הנמל הבנוי בשפך נהר הדואורו, משמש כנמל מוצא ליינות המשובחים של צפון המדינה. אזור הנמל התיירותי המשומר, הינו מוקד  בילויים, ושוכנים בו בתי יין מסורתיים ומסעדות. במרכז העיר, נהלך בין הכיכרות הנאות, בניני הממשל ומבני הציבור, ביניהם תחנת הרכבת הייחודית. נבקר בארמון הבורסה, שהינו המפואר והמרשים ביותר בפורטו. כל אחד מחדריו מעוצב בסגנון אחר, ביניהם האולם המורי שקירותיו מצופי זהב וצבעים מלכותיים, ובו מכתירים עד היום את נשיא הבורסה. נכיר נופים נוספים של העיר, באמצעות שיט על נהר הדואורו. את פניה של היהדות המקומית, נכיר כמובן עת נבקר בבית הכנסת, המשמש כמרכז לפעילותה של קהילה קטנה של השבים ליהדות, ביחד עם יהודים מקומיים שהגיעו לפורטוגל בתקופה מלחמת העולםה-II. לאחרונה קיבלה הקהילה חיזוק של סטודנטים ואנשי עסקים יהודיים מצרפת, שהפכו אותה לקהילה החיונית ביותר בפורטוגל. בסוף היום ניסע ללינה בקוימברה.

יום מס' 5 (שישי ): קוימברה - נאזארה – אובידוש – ליסבון

קוימברה, שוכנת על גדות נהר מונדגו. כ-100 שנים הייתה העיר בירתה של פורטוגל. בראש ההר ממוקמת יותר

מ-500 שנה האוניברסיטה המפורסמת. נבקר בה ובספריה העתיקה, נטייל בסמטאות הציוריות של העיר הימיביניימית – קולאז' ססגוני של מבנים שחלקם בני 1,000 שנים- ונחוש את האווירה הייחודית, האופפת עיר סטודנטיאלית זו. לאחר מכן נמשיך לנזארה, עיירת חוף מקסימה הנקראת על שם העיר נצרת. העיר הייתה כפר דייגים, שמאז התפתחות תעשיית התיירות, איבדה את חינה המיוחד, אלא שנקודת התצפית הייחודית  מהמצוק שבגובה 110 מ' מעל פני הים, נותנים לנו סיבה להגיע אליה בכל זאת. בסיום הביקור ניסע לאובידוש – עיירה קסומה ועתיקה, שהוענקה כמתנת נישואים על ידי המלך לאשתו. נטייל במרכז ההיסטורי של העיירה, המוקפת חומה מכל עבריה. נהלך במבוך הסמטאות מרוצפי האבן, שנסללו ע"י הערבים, וברחובות המשובצים בתי קפה, מסעדות וחנויות המציעות מרכולתם ושירותיהם לתיירים. בתום הסיור נגיע למלוננו בליסבון. נתארגן לשבת, תפילה וסעודת ליל שבת.

יום מס' 6 (שבת): ליסבון

לאחר התפילה וסעודת שבת, נצא לטיול רגלי באזור המלון עם המדריך.

יום מס' 7 (ראשון): ליסבון – סינטרה – אשטוריל - קאבו דה רוקה –- ליסבון

הבוקר ניסע לסינטרה – עיירת הקייט של מלכי ואצילי פורטוגל, שבה ארמונות רבים. אנו נבקר בארמון הלאומי העתיק והחשוב שבארמונות העיירה. נמשיך בנסיעה, דרך עיירת הנופש אשטוריל, שהיתה בעבר כפר דייגים והיום מארחת עשירי עולם, ונגיע לנקודה המערבית ביותר של יבשת אירופה – קאבו דה רוקה, ממנה נשקף האוקיינוס האטלנטי. פעם חשבו שאלו הם "מים שאין להם סוף", והמפליג מערבה "שם נפשו בכפו".

יום מס' 8 (שני): ליסבון – תל-אביב

בשנת 1775 נמחק מרכז העיר ליסבון ברעידת אדמה וגלי צונאמי. העיר תוכננה מחדש על ידי אדריכלים מרחיקי ראות. השדרות הרחבות, הכיכרות הרבות ורובע "באישה" שנבנה מחדש, בתכנון אדריכלי, שהיה מהפכני לאותה תקופה (שדרות ורחובות ישרים החותכים זה את זה בזוית ישרה). מגני אדוארד השביעי נגלה מראה פנורמי של העיר. נעבור ברובע אלפאמה, שלמרגלות חומת המצודה – הרובע העתיק ביותר בליסבון, שברחובותיו הצרים והמפותלים, נדמה כי הזמן עצר מלכת. ברובע זה התגוררו היהודים, ולאחר הגרוש – האנוסים. נראה את כיכר רוסיו, בה נערך ה"אוטו-דה-פה", ובה הועלו בני עמנו על המוקד, על ידי האינקוויזיציה. נראה את מגדל "בלם" המבוצר, החולש על מוצא הנהר לים ואת אנדרטת "המגלים", המנציחה את יורדי הים – גיבוריו של עם קטן, שבנה אימפריה בזכות תעוזת בניו ההרפתקנים. בתום הסיור בעיר ניסע לשדה התעופה של ליסבון, ממנו נטוס חזרה ארצה