יורדי ים ויהודי ההרים האנוסים

טיול מאורגן לפורטוגל - 8 ימים

08 ימים / 07 לילות

תאריכי יציאה

 • 06/07/22 – 28/06/22 (9 ימים)
 • 04-11/07/22
 • 08-15/08/22
 • 05/09/22 – 29/08/22
 • 24-31/10/22

מחיר הטיול

לאדם בחדר זוגי – החל מ €1,980 

תוספת ליחיד בחדר – €360

היתרונות של נופש ופנאי

 • הדרכה מעמיקה ואיכותית
 • טיסה ישירה תל אביב ליסבון
 • כריכים בצידנית אישית
 • מפגש עם צאצאי האנוסים
 • ביקור ומפגש עם קהילות
 • מסלול הטיול

יצירת קשר

לפרטים נוספים, הצעת מחיר והזמנות

התקשרו עכשיו 1-800-350-545
 נשמח לעמוד לשרותכם

המחיר כולל:
 • הדרכה מקצועית ומרתקת.
 • טיסות בינלאומיות עפ"י המסלול
  (מיסי נמל והיטלי דלק כפי שידועים נכון להיום).
 • אירוח בבתי מלון מדרגה ראשונה
  ומדרגת תיירות טובה.
 • כלכלה – חצי פנסיון: 7 ארוחות בוקר מורחבות, המבוססות על מוצרים מותרים, מוגשות בכלים חד-פעמיים ומתוגברות במוצרים מן הארץ,
  אפשרות להכנת כריכים למשך היום + 7 ארוחות חמות, חלקן צמחוניות..
 • העברות, סיורים וכניסות לאתרים, לפי המסלול.
 • אוטובוס מתאים לביצוע התכנית.
 • טיפים לנותני השרותים בחו"ל – למעט סבלות.
המחיר אינו כולל:
 • ביטוח רפואי אישי.
 • הוצאות בעלות אופי אישי.
 • בילויים ותכניות בערבים,
  אשר אינם כלולים במסלול.
 • כל מה שאינו מפורט בסעיף הטיול כולל.

לקוחות מספרים

טיולים נוספים שעשויים לעניין אותך

פורטו פורטוגל
פורטו בירת מחוז צפון פורטוגל
תחנת הרכבת באזולז'ושפ - פורטו
תחנת הרכבת המקושטת באזולז'וש האריחים הכחולים המצוירים של פורטוגל
צלבים במקום מזוזות
צלבים במקום מזוזות על משקופי בתי האנוסים
בית הכנסת בבלמונטה
בלמונטה
הרובע היהודי
ליסבון
ליסבון
קוימברה
טרונקזו
אובידוש
אווירו
הקודם
הבא

למה פורטוגל?

אולי בגלל שהיא בקצה המערבי של אירופה ואולי בגלל המוניטין של מגלי הארצות, או אולי בשל  חופי השמש, ההרים והאזרחים מסבירי הפנים, או אולי מעל הכל – בגלל ההיסטוריה היהודית. בתום הגירוש, במועד הקצוב ליהודים לעזוב את ספרד, גדל אחוז היהודים בפורטוגל באחת ל- 12 אחוזים, מכלל האוכלוסייה. משפחות עשירות  או בעלי מלאכה נדרשים, הורשו להתיישב דרך קבע, וכל השאר קיבלו אישור שהייה לתקופה קצרה. האישורים ניתנו שוב ושוב. באופן רשמי הוטבלו היהודים לנצרות בעל כורחם, אך הם המשיכו לשמור על ייחודם בסתר. עם הזמן, הפכה תופעת האנוסים רצויה למלכות. נוצר מן "מודוס ויוונדי" ("חיים בצוותא"), שהופרע לא אחת, באכזריות, על ידי השלטון או האינקוויזיציה. אל אחינו אלו אנו נוסעים.

יום מס' 1 (שני): תל אביב – ליסבון –טומאר – קסטלו דה ויד

לאחר הנחיתה בבירת פורטוגל – ליסבון, נצפין  לטומאר, אחת העיירות המקסימות ביותר במרכז פורטוגל. הדבר המייחד אותה ביותר הוא המבצר הטמפלרי בעל החומות המשוננות, שהיה המרכז החשוב של הנזירים הבנקאים של ימי הביניים. אבל אנו נוסעים אליה, כדי לראות את בית הכנסת על שם ארבע האמהות, שהוא העתיק ביותר בפורטוגל. בית הכנסת שרד מהתקופה בה חיו יהודים בעיר, טרם הגרוש. נבקר בו ונשמע את הסיפור על דרך גאולתו ושימורו, כבר לפני כמאה שנים. נמשיך, וניסע לקאסטלו דה ויד, בה חיים עד עצם היום הזה "נוצרים חדשים". נבקר ברובע היהודי ובבית הכנסת הקדום. נהלך בסמטאות, ברחובות ובכיכרות בהם חיו האנוסים לצד נוצרים, ששמו להם למטרה לטהר את פורטוגל מזרע ישראל. לינה באזור.

יום מס' 2 (שלישי): בלמונטה - טרנקוזו - פורטו

בלמונטה – כפר שבו מתגוררים כ-250 יהודים. במרכז הרובע העתיק עומד בית הכנסת, שמשרת כיום את בני הקהילה. קהילה זו חזרה לחיק היהדות לפני שנים, לאחר שהתגלה שהם שומרים ומקיימים בסתר מנהגים עתיקים ומשיאים את בניהם ובנותיהם במסגרת משפחתית, בלא להתערבב בשכניהם. בטרנקוזו שרד הרובע היהודי. במרכז הרובע, על המקום בו עמד בית הכנסת עד לפני כ- 500 שנים, הוקם מרכז מבקרים, המספר את תולדות יהודי העיר והאנוסים. לפני כשנתיים הוכנס למקום ספר תורה. נכיר סמטאות, מבצר וסיפורים נוגים על בני עמנו שהתאמצו בכל דרך לשמר את המסורת והמורשת שהנחילו הם אבותיהם. 
אחה"צ נמשיך בנסיעה צפונה לעמק נהר הדואורו – מקום מוצאו של יין הפורט המפורסם. נעבור דרך גבעות, כרמים וגפנים, ונגיע ללינה בפורטו

יום מס' 3 (רביעי): פורטו

עיר הנמל פורטו – בירת הצפון, בנויה על גבעות נישאות מעל עמק הדואורו. הנמל הבנוי בשפך נהר הדואורו, משמש כנמל מוצא ליינות המשובחים של צפון המדינה. אזור הנמל התיירותי המשומר, הינו מוקד  בילויים, ושוכנים בו בתי יין מסורתיים ומסעדות. במרכז העיר, נהלך בין הכיכרות הנאות  בניני הממשל ומבני הציבור, ביניהם תחנת הרכבת הייחודית. לא נוותר על ביקור בארמון הבורסה המפואר, המרשים ביותר בפורטו. כל אחד מחדריו מעוצב בסגנון אחר, ואנו נראה את החדר הערבי המעוצב בסגנון מורי עם קירות מצופי זהב, ובו מכתירים עד היום את נשיא הבורסה. נופים נוספים של העיר, נכיר באמצעות שיט על נהר הדוארו. את פניה של היהדות המקומית נכיר כמובן, עת נבקר בבית הכנסת, המשמש כמרכז לפעילותה של קהילה קטנה של השבים ליהדות עם יהודים מקומיים שהגיעו לפורטוגל בתקופה מלחמת העולם. 

יום מס' 4 (חמישי): אביירו - יער בוסאקו - קוימברה

העיר אביירו ממוקמת בקצה של לשון ים ביצתית, ויש המכנים אותה ונציה של פורטוגל. זאת בשל הגונדולות גבוהות החרטום, הגשרים ורשת התעלות הקטנה. אזרחי העיר אביירו מצאו את פרנסתם בים. חלקם היו דייגים ושולי אצות, שהשליכו את הרשתות לים וחלקם נהיו לאוספי מלח שעסקו בייבוש הים כדי לסחור במלח. המעוניינים, יוכלו (בתשלום), להכיר את העיר בדרך בלתי שגרתית, באמצעות שייט בגונדולות היפות. לאחר הטיול הנעים בעיר, ניסע לשמורת הטבע המקסימה, הנמצאת על מדרון תלול ביער בוסאקו -אחד היערות העתיקים באירופה. נראה את הארמון המלכותי היפהפה שהוסב למלון פאר בלב היער. נמשיך בנסיעה אל קוימברה, שעל גדות נהר מונדגו. כ-100 שנים הייתה העיר בירתה של פורטוגל. בראש ההר ממוקמת יותר מ-500 שנה האוניברסיטה המפורסמת. נבקר בה ובספריה העתיקה. נטייל בסמטאות הציוריות של העיר הימיביניימית – קולאז' ססגוני של מבנים שחלקם בני 1,000 שנים, ונחוש את האווירה הייחודית, האופפת עיר סטודנטיאלית זו. לינה בקוימברה

יום מס' 5 (שישי): בטליה – נזארה - אובידוש – ליסבון

לאחר ארוחת הבוקר ניפרד מקוימברה, וניסע למנזר בטליה. מנזר בטליה מהווה את אחד ההישגים הכבירים של סגנון הבניה המנאליניתי הייחודי לפורטוגל. המבנה המפואר הוקם לזכר קרב, בו נהדפו במאה ה- 14 שלושים אלף חיילים ספרדים בראשות מלך קאסטיליה, שטען לכתר הפורטוגלי, ע"י כ-7000 לוחמים מקומיים. לאחר שנתרשם, נמשיך לנזארה – עיירת חוף מקסימה הנקראת על שם העיר נצרת. נצפה עליה מהמצוק שבגובה 110 מ' מעל פני הים, ונסייר בשוק המקורה התוסס. בסיום הביקור ניסע לאובידוש – עיירה קסומה ועתיקה, שהוענקה כמתנת נישואים על ידי המלך לאשתו. נטייל במרכז ההיסטורי של העיירה, המוקפת חומה מכל עבריה. נהלך במבוך הסמטאות מרוצפי האבן, שנסללו ע"י הערבים, וברחובות המשובצים בתי קפה, מסעדות וחנויות המציעות מרכולתם ושירותיהם לתיירים. לאחר שנשבע מהמראות והריחות, נמשיך דרומה לליסבון – בירת המדינה. נראה את מגדל "בלם" המבוצר, החולש על מוצא הנהר לים ואת אנדרטת המגלים, המנציחה את יורדי הים – גיבוריו של עם קטן, שבנה אימפריה בזכות תעוזת בניו ההרפתקנים. הכנות לשבת, תפילה וסעודת ליל שבת.  

יום מס' 6 (שבת) ליסבון

לאחר התפילה וסעודת שבת נצא לסיור רגלי באזור המלון. 

יום מס' 7 (ראשון) ליסבון - סינטרה - קאבו דה רוקה - קשקאיש

בשנת 1775 נמחק מרכז העיר ליסבון ברעידת אדמה. רובע "באישה" נבנה מחדש, בתכנון אדריכלי, שהיה מהפכני לאותה תקופה – שדרות ורחובות ישרים החותכים זה את זה בזוית ישרה. מבט פנורמי של העיר ושל הנהר, נגלה ממצודת סאן ג'ורג'ה. למרגלות חומת המצודה – רובע אלפאמה – הרובע העתיק ביותר בליסבון, שברחובותיו הצרים והמפותלים, נדמה כי הזמן עצר מלכת. ברובע זה התגוררו היהודים, ולאחר הגרוש – האנוסים. נראה את כיכר רוסיו – הכיכר בה נערך ה"אוטו-דה-פה", ובה הועלו בני עמנו על המוקד על ידי האינקוויזיציה. בהמשך היום, ניסע לסינטרה – עיירת הקייט של מלכי ואצילי פורטוגל, שבה ארמונות רבים. אנו נבקר בארמון "פנה", הנמצא בלב יער מקסים. האתר הוא פנטזיה דמיונית, שנבנה באמצע המאה ה-19 בסגנון שנע בין קיטש לאקלקטי. משם נמשיך לנקודה המערבית ביותר של יבשת אירופה – קאבו דה רוקה, ממנה נשקף האוקיינוס האטלאנטי. פעם חשבו שאלו הם "מים שאין להם סוף", והמפליג מערבה "שם נפשו בכפו". נמשיך לסיור בעיירת הנופש קשקאיש, ולאחריו נשוב אל בית המלון.

יום מס' 8 (שני): ליסבון- ת"א

תם טיולנו. נשים פעמינו לנמל התעופה. עם תפילת הדרך בפינו, נחזור ארצה.