קסטיליה הגאה ואנוסי ליסבון

טיול מאורגן לספרד ופורטוגל (בדגש פורטוגל) לשומרי מסורת - 11 ימים

11 ימים / 10 לילות

תאריכי יציאה

מחיר הטיול

לאדם בחדר זוגי החל מ- 2450

היתרונות של נופש ופנאי

 • חצי פנסיון כשר – ארוחות בוקר וארוחות ערב.
 • טיסות בחברה סדירה בינלאומית.
 • מערכת שמע אישית.
 • כריכים בהמלך היום בצידנית אישית.
 • מסלול הטיול: ייחודי לחברתנו וכולל אתרים מרכזיים בשתי הארצות. האלקזר בסגוביה, סלמנקה המרכז ההיסטורי, אתרי פורטוגל, מוזיאון הכירכרות, פי הגהנום בחוף האטלנטי ועוד.
 • ליסבון – תפילה בשבת עם הקהילה המקומית

יצירת קשר

לפרטים נוספים, הצעת מחיר והזמנות

התקשרו עכשיו 1-800-350-545
 נשמח לעמוד לשרותכם

המחיר כולל:
 • טיסות בינלאומיות עפ"י המסלול (מיסי נמל והיטלי דלק כפי שידועים נכון להיום)
 • אירוח בבתי מלון מדרגה ראשונה ומדרגת תיירות טובה.
 • כלכלה – חצי פנסיון מבוסס על 10 ארוחות בוקר ממוצרים מותרים ובכלים חד-פעמיים (מתוגברות במוצרים מן הארץ ) + 10 ארוחות חמות, חלקן צמחוניות.
 • העברות, סיורים וכניסות לאתרים, לפי המסלול באוטובוס מתאים לביצוע התכנית.
 • טיפים לנותני השרותים בחו"ל
 • הדרכה מקצועית ומרתקת.
המחיר אינו כולל:
 • ביטוח רפואי אישי.
 • הוצאות בעלות אופי אישי.
 • בילויים ותכניות בערבים,
  אשר אינם כלולים במסלול.
 • כל מה שאינו מפורט בסעיף הטיול כולל.

לקוחות מספרים

טיולים נוספים שעשויים לעניין אותך

פורטו פורטוגל
פורטו בירת מחוז צפון פורטוגל
בית כנסת בפורטו
אוניברסיטה בקוימברה
קסטלו דה וידה
קוימברה
סינטרה
סלמנקה
ליסבון
ליסבון
אנדרטה לזכר הטבח בליסבון
טרנקוזו
טרנקוזו
טולדו
טולדו בית כנסת
דרך דון קישוט
בלמונטה
בלמונטה בית כנסת
אובידוש
אובידוש
קאבו דה רוקה
קאבו דה רוקה
אווילה
פלאסה מיור
מוזיאון הפראדו
פלאסה סיריוס
סגוביה
שקופית קודמת
שקופית הבאה

ביקור בפורטוגל מבלי להכיר את ערי קסטיליה העתיקות של ספרד, כמוהו כביקור במחצית השניה של מחזה, או סרט. ההיסטוריה, הגיאוגרפיה והמיתוסים של שתי המדינות ושני העמים צועדים שלובי זרוע למן העת העתיקה ועד ימינו אנו, והם חולקים הרבה מן המשותף. מסענו ינוע במרכז הרמה הספרדית, בנופי קסטיליה, ובאזורי ההרים והחוף של פורטוגל. באזורים, בהם הונחלה מורשת הדת הנוצרית בשלב מוקדם של הכיבוש מחדש, דחקה את התרבות המורית וחיבקה את היהודים.

הטיול לספרד ופורטוגל הוא מסע שאני גאה בו במיוחד. הצטרפו אליי ל-11 ימים של הנאה, עניין ויופי בטיול מאורגן שמותאם במיוחד לשומרי מסורת, אני מבטיח לכם חוויה שלא תשכחו.

(ואפשר לבחור גם בטיול של שמונה ימים לפורטוגל בלבד)

למה פורטוגל?

אולי בגלל שהיא בקצה המערבי של אירופה ואולי בגלל המוניטין של מגלי הארצות, או אולי בשל חופי השמש, ההרים והאזרחים מסבירי הפנים, או אולי מעל הכל – בגלל ההיסטוריה היהודית והאנוסים. בתום הגירוש, במועד הקצוב ליהודים לעזוב את ספרד, גדל מספר היהודים בפורטוגל באחת ל- 12% מכלל האוכלוסייה.
משפחות עשירות או בעלי מלאכה נדרשים הורשו להתיישב דרך קבע, וכל השאר קיבלו אישור שהייה לתקופה קצרה. האישורים ניתנו שוב ושוב, ועם הזמן הפכה תופעת האנוסים רצויה למלכות. נוצר מן "מודוס ויוונדי" ("חיים בצוותא"), שהופרע לא אחת באכזריות על ידי השלטון או האינקוויזיציה.

להלן תוכנית הטיול המאורגן לספרד ופורטוגל לשומרי מסורת:

יום מס' 1 (ראשון): תל אביב - מדריד

מפגש הקבוצה בשדה התעופה וטיסה למדריד בירת ספרד, הממוקמת במרכזו של חצי האי האיברי. עם הגיענו לעיר, נערוך בה סיור מודרך: נראה את השדרות הרחבות והכיכרות היפות – "פלאסה דה אספניה", "פלאסה סיבלס", ו "פוארטה דל סול" – ממנה מסתעפות כל דרכי ספרד כקרני שמש, "פלאסה מיור" עם בית העיריה היפה והמרשים ועוד. נמשיך לביקור במוזיאון "פראדו", האוצר בתוכו את אחד מהאוספים החשובים של יצירות אמנות של ציירי תקופת הבארוק, וכן נראה את ארמון מלכי בורבון, בו נערכה בשנת 1992 ועידת מדריד. כמו כן נתוודע לקהילה היהודית. אוכל כשר במסעדה.

יום מס' 2 (שני): ערי החומה של קאסטיליה: סגוביה – אוילה - סלמנקה

ניסע צפונה לסגוביה, אחת מערי החומה של קסטיליה ועיר בירתה, אשר עד לא מזמן קיבלה את מימיה מאמת המים הגבוהה העומדת עדיין איתנה ושלמה. נהלך בסמטאות וברחוב היהודים הסמוך לקתדרלה הגדולה, בראשה עמד הבישוף המקומי שבצל חסותו חיו אחינו עד הגירוש. בהמשך נבקר באלקזר – מבצר העיר, הממוקם על צוק ומהווה דוגמא לתרבות הביצורים והאבירים ששלטה בספרד עד סוף המאה ה- 17. נמשיך לאוילה – עיר ציורית שאבן לא חסרה בחומתה העתיקה, והאווירה בסמטאותיה נותרה כמעט כשהייתה לפני כ-400 שנה. ברובע היהודי של עיר זו פעל במאה ה-14 ר' משה דה לאון, שגילה את ספר הזוהר. כ- 200 שנים מאוחר יותר אתגרו הנזירה טרזה והבישוף חואן אריאס, נוצרים חדשים שהוריהם המירו את דתם, את מוסדות האינקוויזיציה שלא יכלו להם. נמשיך ללינה בסלמנקה – העיר האקדמית הראשונה של ספרד. אוכל כשר יוגש במלון.

יום מס' 3 (שלישי): סלמנקה – טרונקזו – בלמונטה - ויסאו

העיר סלמנקה מלאה בבתי אצילים, המספרים בסגנון הבניה את עברה ותולדותיה. נבקר בכיכר המרכזית ונמשיך לאוניברסיטה, שבימים עברו יצא לה שם ברחבי העולם, כמרכז רוחני ראשון במעלה. נשמע על הרקטור פריי לואיס דה לאון, שהאינקוויזיציה התנכלה לו, ונהלך על הגשר הרומי ששרד עד היום. בהמשך היום, נעבור את הגבול לפורטוגל ונטייל בהרי אשטרלה. בכפרים רבים בהרים אלו חיו יהודים ואנוסים. בטרנקזו שרד הרובע היהודי. במרכז הרובע, על המקום בו עמד בית הכנסת עד לפני כ- 500 שנים, הוקם מרכז מבקרים, המספר את תולדות יהודי העיר והאנוסים. לפני כשנתיים הוכנס למקום ספר תורה.
נמשיך לבלמונטה – כפר שבו מתגוררים כ-250 יהודים. במרכז הרובע העתיק עומד ביהכ"נ, המשרת כיום את בני הקהילה. בסוף היום נגיע לויסאו. אוכל כשר יוגש במלון.

יום מס' 4 (רביעי): ויסאו - פורטו

בניין בית הכנסת של קהילת ויסאו שומר, ונפתחה בו תערוכה לזכר חסיד אומות העולם- אריסטידס דה סוסה מנדס, שנולד והתגורר באזור. במהלך מלחמת העולם ה-II, שימש מנדס כקונסול פורטוגל בבורדו-צרפת, ובמהלך שלושה ימים הנפיק עבור פליטים יהודיים כ-1600 אשרות כניסה לפורטוגל, וכך הציל את חייהם. נמשיך לעיר הנמל פורטו, היא בירת הצפון. הנמל, הבנוי בשפך נהר הדורו, משמש כנמל מוצא ליינות המשובחים של צפון המדינה. אזור הנמל התיירותי המשומר הינו מוקד בילויים, ושוכנים בו בתי יין מסורתיים ומסעדות. נבקר גם במרכז העיר, בבניין הבורסה ובתחנת הרכבת הייחודית. כמובן שלא נפסח על החלק היהודי, ונבקר בבית הכנסת, המשמש כמרכז לפעילותה של הקהילה הקטנה, שרוב חבריה מצאצאי האנוסים. אוכל כשר יוגש במסעדה.

יום מס' 5 (חמישי): פורטו - אביירו - קואימברה

העיר אביירו ממוקמת בקצה של לשון ים ביצתית, ויש המכנים אותה ונציה של פורטוגל. זאת בשל הגונדולות גבוהות החרטום, הגשרים ורשת התעלות הקטנה. אזרחי העיר אביירו מצאו את פרנסתם בים. חלקם היו דייגים ושולי אצות, שהשליכו את הרשתות לים, וחלקם עסקו בייבוש הים  כדי לאסוף את המלח ולסחור בו. על גדות נהר מונדגו נבנתה קואימברה – בירתה הקדומה של פורטוגל. בראש ההר ממוקמת האוניברסיטה המפורסמת. נבקר בה ובספריה העתיקה. נטייל בסמטאות הציוריות של העיר הימיביניימית ונחוש את האווירה הייחודית, האופפת עיר סטודנטיאלית זאת.  אוכל כשר יוגש במלון.

יום מס' 6 (שישי): בטליה – אובידוש – ליסבון

מנזר בטליה מהווה את אחד ההישגים הכבירים של סגנון הבניה המנאליניתי הייחודי לפורטוגל. המבנה המפואר הוקם לזכר קרב, בו נהדפו במאה ה- 14 שלושים אלף חיילים ספרדים בראשות מלך קאסטיליה, שטען לכתר הפורטוגלי, ע"י כשבעת אלפים לוחמים מקומיים. לאחר שנתרשם, נמשיך לאובידוש – עיירה מקסימה, שהוענקה כמתנת נישואים על ידי המלך לאשתו במאה ה-13. נשוטט במרכז ההיסטורי של העיירה, המוקפת חומה מכל עבריה. נהלך במבוך הסמטאות מרוצפי האבן, שנסללו ע"י הערבים, וברחובות המשובצים בתי קפה, מסעדות וחנויות המציעים מרכולתם ושירותיהם לתיירים. לאחר שנשבע מהמראות והריחות, נמשיך דרומה לליסבון – בירת המדינה. נראה את המגדל המבוצר "בלם", החולש על מוצא הנהר לים ואת אנדרטת המגלים, המנציחה את יורדי הים – גיבוריו של עם קטן, שבנה אימפריה בזכות תעוזת בניו ההרפתקנים.
הכנות לשבת, תפילה וסעודת ליל שבת. אוכל כשר יוגש במסעדה.

יום מס' 7 (שבת): ליסבון

לאחר התפילה בבית הכנסת המרהיב של ליסבון-"שערי תקווה" וסעודת שבת, נצא לסיור רגלי באזור המלון. אוכל כשר יוגש במסעדה.

יום מס' 8 (ראשון): ליסבון - סינטרה - קאבו דה רוקה - ליסבון

ב- 1775 נמחק מרכז העיר ליסבון ברעידת אדמה. רובע באישה נבנה מחדש בתכנון אדריכלי, שהיה מהפכני לאותה תקופה – שדרות ורחובות ישרים החותכים זה את זה בזוית ישרה. מבט פנוראמי של העיר ושל הנהר נגלה ממצודת סאן ג'ורג'ה. למרגלות חומת המצודה, רובע אלפאמה – הרובע העתיק ביותר בליסבון, שברחובותיו הצרים והמפותלים נדמה כי הזמן עצר מלכת. ברובע זה התגוררו היהודים, ולאחר הגרוש – האנוסים. נראה את כיכר רוסיו – הכיכר בה נערך ה"אוטו-דה-פה", ובה הועלו בני עמנו על המוקד על ידי האינקוויזיציה ואת האנדרטה לזכר טבח ליסבון, שהתרחש לפני כ-500 שנה.
בהמשך היום ניסע לסינטרה – עיירת הקייט של מלכי ואצילי פורטוגל, ובה ארמונות רבים. סמל העיר הוא הארמון הלאומי, הנמצא במרכז העיר. משם נמשיך לנקודה המערבית ביותר של יבשת אירופה- קאבו דה רוקה, ממנה נשקף האוקיינוס האטלאנטי. פעם חשבו שאלו הם "מים שאין להם סוף", והמפליג מערבה שם נפשו בכפו. אוכל כשר יוגש במסעדה.

יום מס' 9 (שני): אבורה - (טומר) קסטלו דה ויד

ניפרד מליסבון וניסע מזרחה לאבורה העתיקה המוקפת חומה מהמאה ה-14, ואשר הוכרזה על ידי אונסקו כעיר מורשת עולמית. בכיכר העיר הציורית נתייחד עם פרשת חטיפתם של אלפי ילדים יהודים והטבלתם בכח. ארוע אכזרי, שביצע המלך מנואל השני, כאמצעי לחץ על היהודים, כדי שימירו את דתם, כחלק מתכניותיו הכלכליות להשאיר את היהודים בפורטוגל. גם מעשה זה לא הואיל לו, והיהודים התעקשו לקיים את דתם. נמשיך לקאסטלו דה ויד, בה ניפגש עם צאצאי האנוסים, ודתם המעורבת במנהגי הנוצרים. הפתרון היצירתי מבית מדרשו של מנואל מלך התבלינים, שהיה החשוב במלכי אירופה בעת היא. נבקר ברובע היהודי ובבית הכנסת הקדום, ובמידת האפשר ניפגש עם בן למשפחת אנוסים. אוכל כשר יוגש במלון.

יום מס' 10 (שלישי): קסטלו דה וידה - דרך דון קישוט - טולדו

מסענו בפורטוגל הסתיים. נחזור לספרד. האינקוויזיציה הלאומית הספרדית נוסדה בסביליה, הצפינה לקורדובה, ובדרכה לעיר הבירה טולדו עצרה לחזרה גנראלית בסיודד ריאל. ארכיון הווידויים, המשפטים וטקסי ה"אוטו-דה-פה" שרדו ונחקרו כבר לפני כחמישים שנים. ומהם למדנו על תולדות האנוסים. תולדות האנוסים שזורים בתרבות ההידלגו (האבירים), שרוממה את הייחוס האצילי וטוהר הדם מחד, ובזה למלאכה, למסחר ולכל אמצעי קיום יצרני. בשל כך, נזקקו לכושרם המנהלי של בני עמנו. דרך חיים זו מונצחת ביצרתו האלמותית של סרוונטס "דון קישוט איש למנשה". ניסע בדרך עד לעיר טולדו, תוך שאנו קוראים בספר ומבקרים באתרים המוזכרים ביצירה. אוכל כשר יוגש במלון.

יום מס' 11 (רביעי): טולדו - מדריד

טולדו – "ירושלים ד'ספרד", שימשה כבירתה של יהדות ספרד בתקופת "תור הזהב". נסייר בעיר, הבנויה על הר, השולט על עמק נהר הטחו. נבקר ברובע היהודי העתיק ובבית הכנסת, שעם הזמן הפך לכנסיה: "אל טרנזיטו" והיום הוא מוזיאון. בדרכנו נעבור ברחובות, בהם צעדו ר' אברהם אבן עזרא, ר' יהודה הלוי, הרו"ש, ר' יעקב בעל הטורים ומשפחת החצרנים אבולעפיה.
בסיום ביקורנו ניסע למדריד ובזאת נסיים טיולנו. נשים פעמינו לנמל התעופה, ועם תפילת הדרך בפינו, נחזור ארצה.